U organizaciji Srpskog prosvjetnog kulturnog društva Prosvjeta iz Zenice i Hrvatskog kulturnog društva Napredak u Zenici je 13. februara održan je treći festival domaćih rakija „Zlatni čokanj“.
Uprkos pandemiji Coronavirusa odziv takmičara na ovogodišnji festivala nikada nije bio veći, na festival je svoje proizvode prijavilo 122 proizvođača te je ocijenjeno negdje oko 300 uzoraka raznih vrsta rakija. Festival je ove godine poprimao karakter međunarodnog zbog proizvođača i cijelog regiona koji su prepoznali važnost te svojim učešćem podržali ovogodišnji festival. Najveći broj uzoraka prijavljen je iz Bosne i Hercegovine zatim Srbije, Hrvatske i Slovenije.
Ove godine se na festival prijavio i rekordan broj izlagača: Mirza Velić, Zoran Bijelić, Ognjen Golubović, Vlado Stokić, Filip Jonjić, Slaven Ćović, Suad Kočić i Slobodanu Maunagi naš dugogodišnjem prijatelj festivala, prisutni su mogli pored degustacije raznih pića saznati ponešto o proizvodnji, distribuciji i marketingu koji je prijeko potreban kako bi se proizvodi plasirali na tržište.
Na festivalu je dodijeljeno 76 zlatnih medalja, 156 srebrenih i 49 bronzanih medalja najveći broj nagrada otišao je u Travnik i Tuzlu.
Predsednici ova dva društva takođe su se obratili prisutnima na festivalu.
Predsjednik Napretkove podružnice Zenica don. Vlatko Rosić je u svom govoru dobrodošlice naglasio da mu se dopada što je uprkos situaciji u kojoj se nalazimo ovaj festival uspio da okupiti zavidan broj učesnika i posjetilaca. Etimologija riječi Čokanj kako nosi naziv se manifestuje iz korijena turskog jezika od riječi čokal što znači zemljana posuda za vodu i akoholna pića, riječ čokanje nalazi se i u hrvatskom i srpskom jeziku, nalazi se o obje enciklopedije, ovo je riječ koju baštine oba naroda koja se reprezentativna u ova dva kulturna društva HKD Napredak I SPKD Prosvjeta. Ovaj festival je nešto što je ujedinilo ova dva Društva i svima nama donijelo ovu manifestaciju koja se već po treći put održava u našem gradu i državi te iz godine u godinu ova manifestacija raste. Neko će reći kakve veze ima rakija i proizvodi od rakije s ova dva društva, reći će da je to nespojivo samo po sebi, međutim kulturna društva kao što su Prosvjeta i Napredak njeguju i baštine tradiciju i kulturu nekog naroda ako rakija nije sama dio kulture onda jeste dio tradicije a kulturna društva upravo baštine tradiciju. Rakiju i rakijske proizvode bolje je vezati za kulturu nego ih vezati za nekulturu, upravo zbog toga kulturna društva žele dati neki pozitivan smisao proizvodima od rakije a ne da odemo u nekom drugom smjeru.
Na koncu se zahvalio svima na dolasku izlagačima, žiriju svim donatorima, čestitao pobjednicima te na poseban način zahvalio predsjedniku Prosvjete Zenica g. Bošku Jefiću i dotpredsjedniku Napretkove podružnice Zenica g. Draženu Čoviću na organizaciji.
Predsjednik Prosvjete Zenica g. Boško Jefić naglasio da je primarna stvar koju organizatori Festivala žele postići jeste promovirati kvalitetne voćne rakije koje se proizvode u okviru malih porodičnih gazdinstva kojima to nije ključno zanimanje.
Sudjelovanje na sajmovima put je ka popularizaciji kvalitetnih domaćih voćnih rakije. To je isto i prilika da se sa stručnjacima i poznatim degustatorima razgovara o problemima proizvodnje i problemima plasmana, kako bi se povećala proizvodnja, dobila bolja kvaliteta i plasman a zašto ne i izvoz.
Organizatori festivala ovim putem na poseban način se zahvaljuju profesoru dr. Ninoslavu
Nikičeviću što ih je ohrabrio da i ove godine organiziraju festival uprkos pandemiji Coronavirusa te svim sponzorima posebno restoranu Tapas Zenica g. Elviru Ajanoviću , Pero d.o.o. Zenica, Miroslavu Šoki , Devstetic g. Vladimiru Radišiću , TKM doo Armin Kurtagić, Caffe Avanti, optici Jerković Zenica i medijskom servisu Kockice TV – Portal kockice.
Tekst preuzet sa portala – Kockice.ba